Správná výživa

 

Volba krmiva:
   Nechtějte nikdy na výživě svého psa ušetřit! Kupujte krmiva kvalitní, která mu poskytnou všechno, co potřebuje pro růst, udržování kondice a zajistí i pohodlné stáří. Nakupujte pokud možno ve specializovanýých prodejnách, případně v ověřených internetových obchodech. Nikdy nenakupujte pro našeho miláčka v supermarketu. Můžete psa krmit klasicky (t.j. masem s přílohami, obohacené o vitamíny, minerály), ale je třeba dbát na správné složení stravy, ale také syrovým (tzv. BARF). 
 
Kriteria výběru krmiva:
a) dostatečná energetická hodnota (přimiřenou věku a zátěž vašeho psíka),
b) optimální množství bílkovin, tuků, sacharidů, vody, solí, vitamínů a minerálních látek.
 
Nevhodné krmení lze rozpoznat podle příznaků - řídká stolice, hubnutí, nechutenství, velké množství extrementů. Váš pes si svou stravu vybere sám. Nakupte nejprve vzorky krmiva, které odpovídají vašim požadavkům na krmivo, poté vyberte to, které se vám osvědčí a vašemu pejskovi chutná.
   
Krmiva lze rozdělit podle věku a potřeb psa na:
* pro štěňata (puppy)

* mladé psy (junior)

* udržovací a standardní (pro psy s normálním výdejem energie, bez zdravotních obtíží)
* pro zvýšenou zátěž  (chov, výstavy, občasné soutěže a akce)
* pro pracovně zatížené psy
* pro starší psy
* redukční (light)
* pro psy trpící nějakým onemocněním, přecitlivilé (sensitiv)
  
Uvedené druhy kvalitních krmiv vyrábí celá řada firem, jako jsou např. Hills Science Plan, Eagle, Eukanuba, Purina - Pro Plan, Bosch, Happy Dog, Nutram,  .... a další.

 

Frekvence krmení dle věku psa:
1-2 měsíce 4-5x denně
2-4 měsíce 3-4x denně
4-6 měsíců 2-3x denně
6-12 měsíců 1-2x denně
v dospělosti 1x denně nejlépe večer.
  
S frekvencí krmení u štěněte by vám měl poradit i jeho chovatel, protože sám nejlépe ví, jak byla štěňata krmena a na co jsou zvyklá. Na jiný režim byste pak měli přecházet pomalu a postupně, stejně jako na změnu krmiva a pod.
 
Předloženou potravu nechte psovi zhruba 20 minut na jednou místě, pak jí odstraňte i v případě, že ji nesnědl, předložte mu jí až v době dalšího krmení.  Samozřejmě můžete krmení přizpůsobit stravovacím návykům vašeho psa, ale jen v mezích normálu. Pokud váš pes odmítá suché krmivo samotné, je možné mu granule navhčit vývarem nebo vodou. Pokud i tak váše pes krmivo odmítá, zkuste mu do granulí přidat trochu masové konzervy.
  
Nezapomínejte na dostatek čerstvé vody k pití, a to zejména pokud krmíte granulemi, po procházce, v létě apod.
  

Pokud psa odměňujete pamsky pro psy (žvýkací kostičky, sušenky, ...), snižte o to denní dávku krmení. Nikdy nedávejte psovi čokoládu - je pro psy jedovatá. Krmná dávka se řídí velikostí psa, počtem krmení i věkem. Orientační krmné dávky jsou uvedeny na krmivech, pokud tato dávka vašemu psovi nestačí, sledujte váhu psa, zda se náhodou jen nepřecpává.

  
U tibeťáka se může projevit špatná výživa nejen ve vývoji a růstu, ale také v kvalitě srsti. Nikteří tibeťáci jsou přecitlivělí, projevuje se u nich alergie na určité druhy krmiv, příp. větší podíl masa ve stravě. Jsou pak schopni si během krátké chvilky vydrbat srst. Pokud krmíte mase, zvyšte podíl přílohy a zeleniny, pokud krmíte granulemi, kupte krmivo určené pro tyto obtíže (osvědčuje se jehněčí s rýží). V případě zažívacích obtíží, nasaďte dietu - krmiva dietetická. Tato krmiva nakupujte ve specializovaných prodejnách, příp. u veterinářů.
  
Starší psy, psy s nedostatečným pohybem a psy trpící nadváhou krmte lehkým (light) krmivem. Je to krmivo, které vašeho psa zasytí (nemá pocit hladu), ale obsahuje látky, které se rychle stráví, aniž jsou plně využity a vyloučí.
  
Březí a kojící feny mají zvýšenou potřebu potravy. Volte tedy příslušný druh krmení a umožněte feně přístup ke krmivu po celý den.
  
Když si nebudete vědět rady, poraďte se s veterinářem, specializovanou prodejnou, ale ještě lépe se zkušenými chovateli a majiteli vašeho plemene, protože ti přeci jen znají jeho potřeby nejlépe.
  
Pokud se však vyskytnou nějaké závažnější poruchy ve stravování nebo zažívání vašeho psa, nevylepšíte to ani tím nejdražším krmivem, ale návštěvou veterináře.