Česání a údržba srsti tibetského teriéra

 

Česání a úprava srsti tibeťáka by měla být samozřejmostí, ale potkáte i majitele tibeťáka, který si neví rady, jak na to. V případě, že budeme pracovat na srsti svého psa špatně, můžeme napáchat mnoho špatného a ještě psa štveme.
     
A) Frekvence česání:
Psa nejprve na česání zvykáme postupně, každý den, i když to není třeba, aby byl ochoten ho snášet.
 
Frekvence česání by se měla řídit potřebou, ale také obdobím, v kterém se pes nachází. Štěně má srst krátkou, jemnou, velmi dobře česatelnou - v této době češeme psa častěji, protože to netahá a zvyká si na kontakt s kartáčem. Při přechodu na srst  dospělou (období nejhorší), češeme podle typu srsti každý den, dáváme pozor na přetrhání srsti. V dospělosti pak stačí psa česat 1 x za týden, popř. 1 x za 14 dní (podle typu srsti). Pokud má pes i v dospělosti hodně podsady, pokračujeme s jejím dukladným vyčesáváním. Pokud má podsady málo, psa pouze kartáčujeme, nepoužíváme hřeben. Totéž platí i pro srst jemnou a křehkou. V případě srsti rozlítané použijeme antistatický sprej nebo kondicionér.
 

B) Výběr hřebenů a kartáčů:

Kartáč s kovovými ostny v gumě - někdo doporučuje bez kuliček na konci ostnů, někdo s kuličkami (najděte si kartáč, který vyhovuje srsti vašeho psa). Pro psy s velkým množstvím podsady je užitečné minihrablo s otočnými hroty  - kartáč tvaru šipky s dvěma řadami zaoblených otoených hrotu. Hřeben s kovovými ostny asi 2-3 cm dlouhými, s mezerami mezi ostny asi 3 mm a s rukojetí, protože se s ním lépe pracuje (lepší, ale nákladnější je s otočnými hroty). Podle konkrétního typu srsti jsou i další vhodné kartáče, ale to vám jistě rád poradí váš chovatel.
    

C) Kosmetika

Do základní výbavy patří šampon, kondicionér, sprej na rozčesávání, pro výstavní úpravu též přípravky na konečnou úpravu srsti, jako jsou fixatéry či spreje na zvětšení objemu srsti (vycházejte z typu srsti). Osvědčená značka kosmetiky je AllSystems, Chris Chrustensen, PSH, Plush Puppy. Tyto značky jsou ověřené na srst tibetských teriérů a mají celou řadu šamponů a kondicionérů a dakších přípravků, z kterých si jistě vybrete to, co bude nejlépe vašemu psovi vyhovovat. Na mladého psa stačí šampon s kondicionerem, postupně se dokupují další dle potřeby. Nezapoňte, že někdy méně je více. Srst vašeho psa by měla být hlavně dobře udržovaná, t.j. pravidelně vyčesávaná. Přetrhanou a zaplstěnou srst žádný přípravek neuvede do výstavní kondice. Záleží samozřejmě i na stravě a věku psa. Některá srst potřebuje prostě čas.
 

D) Jak správně česat:

Pes by neměl být špinavý, zablácený nebo ulepený, osprchujeme ho. Češeme vlhkou srst nebo si pomáháme rozčesávačem popř. navlhčením rozprašovačem s vodou.

Při česání postupujeme od předních končetin přes tělo k zadním končetinám, nakonec si necháme hlavu. Psa češeme v poloze na boku. Na česání tlap používáme pouze kartáč, zacuchanou srst rozmotáváme prsty, hřeben nepoužíváme, abychom srst na tlapách nepřetrhali. Na ostatních částech těla pak postupujeme tak, že nejprve srst vykartáčujeme řádně kartáčem a pak hřebenem vyčešeme odumřelou podsadu, která je zachycena v srsti. Češeme plynule, srst neškubeme. K vyšesáváni zacuchané podsady používáme zmíněné minihrablo. Chuchvalce v srsti zkuste nejprve rozebrat prsty, poté vyčesat hřebenem. Psa netahejte, srst mezi kůží a česaným místem přidržujte, aby psa česání nebolelo.
 
E) Šamponování
Koupeme podle potřeby, sprchujeme pokaždé, když je pes zablácen či jinak znečištěn. Po koupání vždy použijte kondicionér, pokud jste nuceni často sprchovat, také jednou za čas kondicionér použijte, aby se srst necuchala.

HODNĚ   ŠTĚSTÍ!