Tibetský teriér

 

Tibetský teriér je plemeno společenské, ale není to "gaučák" ani náhodou. Je to pes velice aktivní, vytrvalý a společenský. Ačkoliv je nazýván teriérem, rozhodně mezi teriéry nepatří a ani nemá jejich vlastnosti. Správně bychom ho měli asi nazývat Tibet Apso, protože jeho nejbližším příbusným je Lhasa Apso, který se od tibetského teriéra liší nejen velikostí (je menší) ale i dalšími znaky.
Zemí původu tibetského teriéra je Tibet, kde je toto plemeno chováno již asi 2000 let. Ve své zemi původu byl používán jako pes ovčácký, který  jako pes hlídací a jako průvodce karavan pomáhal spolu s tibetskými dogami chránit majetek svého pána. Tento středně velký psík byl také chován v klášterech jako pes posvátný. Ačkoliv byl Tibet dosti dlouho izolován od okolního světa (což ostatně platí dodnes),  tito jeho psí obyvatelé si našli cestu do Evropy, a to prostřednictvím darů, kterými Tibeťané obdarovávali pro ně zvláště významné osoby. Tím našel cestu do Anglie a postupně si jej oblíbili i chovatelé v ostatních evropských zemích i v zámoří. Přestože je to pes s neobvyklými vlastnostmi, není v Čechách příliš rozšířen jako některá jiná plemena, ale postupně si nachází místo v srdcích dalších a dalších pejskařů.
Tibetský teriér je pes střední velikosti (35 až 40 cm, fenky o něco menší), má kompaktní a kvadratickou postavu. Jeho široké tlapky a výrazně zaúhlené končetiny měly a mají velký význam pro jeho skokanské schopnosti,  jeho chůze je pružná a elegantní. Srst je dlouhá a je tvořena jemnou podsadou a krycí srstí, která je splývavá, neměla by být kudrnatá. Když navštívíte výstavu, budete se divit, kolik barev tibeťáků uvidíte. Jejich zbarvení je možné přes bílou, zlatou, krémovou, sobolí, šedou,  černou a někdy i víbarevnou.
Jeho povaha se vyznačuje značným temperamentem (proto byl v Anglii nazván teriérem, protože svým povahovým založením teriéry připomínal), dobrosrdečností, láskou ke svému pánovi, i když vůči cizím lidem je poněkud zdrženlivý. Tento nevelký psík s velkým srdcem je i velmi učenlivý, avšak pouze s pánem, který mu dává najevo svou lásku, nikoli tvrdou ruku, to je pak zle, protože umí být i pěkně tvrdohlavý. Jeho vztah k dětem (i cizím) je velice dobrý, leckdy by na sobě "dříví nechal štípat". Je to prostě a jasně pohodář, pes vhodný do rodiny i pro osamělé, ale rozhodně to není kotcový pes, protože potřebuje lásku svého pána, kterou mu nemalou měrou oplácí.
 
Standard tibetského teriéra
    

Tato stránka byla naposledy aktualizována:     28.09.2009 21:44

Copyright © Radana Sojková, Legs-Smon TTs