4. Tibet Dog Euro Hollabrunn

3/6/2005

     

Notorius Lamleh von der Lobenbreite (chov. a maj.: Manuela Neum), Tuula Plathan, Ta-ra-ni Lamleh von Nama-schu (chov. a vyst. Anke Peine, maj. Ika Stegmeijer)

     
Jak je v poslední době příjemným zvykem, bývají dvě prestižní výstavy konány společně, aby účast vystavovatelů byla co největší. Ne jinak tomu bylo i v případě Evropské výstavy v Tullnu (2/6/2005) a TDE (3/6/2005). A protože obě tyto výstavy nebyly ani pro české vystavovatele daleko, zúčastnili se obou. Z výsledku Evropské výstavy v Tullnu stojí určitě za to zmínit velký úspěch "Aránka" (H´Aran Horpa Tashi Bodjul), velkého kamaráda naší Utky. Aran se předvedl skvěle a paní rozhodčí učaroval natolik, že získal titul Evropský vítěz a BOB. Janě moc gratulujeme ke skvělému úspěchu a Utka posílá Aránkovi pusu na čumák.
   
My jsme se jeli podívat s Danym, Jarkou Buckovou a Thamínem na TDE v sobotu do městečka Hollabrunn. Mimo jiné jsme se velmi těšili i na přátele, s kterými jsme se tam měli sejít. Dorazili jsme kolem osmé hodiny a posuzování mělo propuknout v deset hodin. Bylo tedy dost času vyvenčit psiska a pozdravit všechny známé. Manuela Neum dorazila tentokrát s manželem a já je opravdu ráda viděla. Oba jsou velmi milí a považuji je za skvělé přátele. Manuela mi hned na parkovišti řekla, že Thami se jí opravdu moc líbí. Pak si jej i prosahala a chválou nešetřila. 
Výstava se konala ve sportovní hale. Organizace poněkud pokulhávala, ale to bych pořadatelům odpustila. Co se mi opravdu nelíbilo, že kruhy byly malé a navazoval jeden na druhý, takže abychom něco viděli, stáli jsme u vchudu do kruhu, protože okolo kruhu místo prostě nebylo. Také bych očekávala, že v kruhu budou koberce, protože kdo posuzování tibeťáků zná ví, že je hlavně o jejich nádherném pohybu. Všichni vystavovatelé záhy zjistili, že tempo, které obvykle jejich chlupáčům vyhovuje je spíš na škodu, protože jim to klouzalo. Nicméně si tím nikdo náladu zkazit nedal. 
   
A pak už byl čas se soustředit na posuzování. Poněkud jsem zalitovala, že jsme Thamínka nepřihlásili do třídy dorostu, ale pozdě bycha honit. Tak příště. Posuzování se ujala renomovaná finská chovatelka paní Tuula Plathan, velmi příjemná dáma, která je známa svými odchovy po celém světě. Na její posuzování bylo radost pohledět. Zřejmě i ona si chtěla výstavu užít a velmi podrobně si všechny psíky prohlédla nejen na stole, ale i v pohybu. Její posudky byly velmi podrobné a precizní. Opravdu se mi její přístup velmi líbil a protože bylo hlášeno jen 52 tibeťáků, mohla si opravdu takové pečlivé posuzování dovolit. Velmi vážila i pořadí v jednotlivých třídách a dočkali jsme se i zdůvodnění. Z jejího přístupu bylo vidět, že ví a zná. Divákům vysvětlila, co u psů upřednostňuje a proč pořadí zadává tak jak zadává. A nikdo nemohl o jejích slovech polemizovat. A za sebe můžu říct, že jen v několika málo případech bych volila jinak.
    
Sengge Marco Polo A´Jigme Lamleh Schambala H´Aran Horpa Tashi Bodjul Mocowodos X-Model Xanthia San Tserei Laika
       
Naši dva zástupci nastoupili v třídě mladých. Prvním byl "Maxík" Sengge Marco Polo, chov. Simona Jemelková, maj. Simona Jemelková a Eva Skokánková. Jeho prezentace se ujala Eva a myslím, že na to, že to byla Maxova třetí výstava se předvedl velmi pěkně a výbornou si zasloužil. A příště to může být i pořadí (paní rozhodčí nešetřila v jeho posudku chválou). Druhým českým zástupcem byl "Jimík" A´Jigme Lamleh Schambala, chov. Bára Blažejová, maj. manželé Niebauerovi. Jimíka předváděla Bára a jediné, co lze Jimimu opravdu vytknout, je disciplína. Nakonec i on dostal výbornou a když zůstal v kruhu s dalšími třemi pejsky bylo jasné, že jde do pořadí. A umístil se na pěkném 4 místě.  Třídu vyhrál Notorius Lamleh von der Lobenbreite, chov. a maj.: Manuela Neum. Získal i titul "Awa Skar". Manuele moc gratuluji, Notorius se mi moc líbí. Po skončení posuzování přisla paní rozhodčí k Barboře a velmi Jimiho chválila, že je to pěkný pes, ale potřebuje více disciplíny. Byli jsme velmi překvapení, protože byla jediná, za kterou paní rozhodčí přišla a Jimi se jí tedy musel hodně líbit. Tak doufám, že to bude pro jeho majitele motivací, protože mají pěkného pejska a příště by to mohlo být lepší.
    
Další český zástupce hájil barvy v třídě šampionů. Byl to "Aránek" H´Aran Horpa Tashi Bodjul, chov. Eva Pravdová, maj. manželé Pravdovi. Aran  se dokonale předvedl a za svůj výkon si právem zasloužil V1, CACA. Jana byla šťastná a my jsme jí moc gratulovali, protože na sobě a Aránkovi hodně pracuje a její vůle se zúročila krásným a zasloženým výsledkem. Při boji o titul "Skar" paní rozhodčí dost dlouho váhala a nakonec své rozhodnutí všem vysvětlila. Tento prestižní titul si nakonec odnesl vítěz třídy otevřené -Habakuk-Tibatong's Gaston, jehož otec pochází z chovu paní rozhodčí, a jeho typ jí byl nejbližší. 
    

Fenek bylo o trochu víc jak pejsků. Už ve třídě štěňat se malých nadějí objevilo hodně a byla to velmi veselá třída, hlavně když majitelé jako handlery nasadili i lidská mláďata. Takže spíš než o kvalitě to bylo o veselosti a rozvernosti. Třída mladých a mezitřída nám utekla, protože jsme se většinou rozprchli na sváču a vyvenčit sebe i psiska. Titul "Awa Skar-mo" získala černobílá fenka Chihosang omah Lhamo's Queeny, chov. B. Giebfried,maj. Horst a Barbara Buggermann (tuto fenku jsem viděla na podzim na výstavě v Kerpen-Türnichu a moc se mi jako dorostenka líbila. Navíc její majitelé jsou velmi milí lidé a páníček mi pokaždé, když se vidíme, něco zaujatě líčí, ačkoli mu málokdy zcela rozumím :o))) Při posuzování v třídě otevřené se bylo také na co dívat. Tuto třídu vyhrála opravdu pěkná fena Ta-ra-ni Lamleh von Nama-schu, chov. Anke Peine, maj.: Ika Stegmeijer. Ta-ra-ni je elegantní fena s dokonalým typem. Moc se mi líbila na fotkách a ve skutečnosti ještě víc. A proto si i zasložila titul "Skar-mo".

   

V třídě šampionů nastoupila naše zástupkyně "Sanna" Mocowodos X-Model Xanthia, chov.: Netta Thomson (Švédsko), maj. Barbora Blažejová. Sanča získala od paní rozhodčí velmi pěkné hodnocení, známku výbornou. Ale protože se nepředvedla s takovou jiskrou jako obvykle, do pořadí se nedostala. Určitě své majitelce radost udělala, protože v posudku jí paní rozhodčí nic nevytkla. Tak Baruš gratulujeme a příště :o)))

Poslední českou reprezentantkou byla ve třídě veteránů "Sani" San Tserei Laika, chov. S. Schimeck, maj. Simona Jemelková. Sani se předvedla velmi pěkně, a i když skončila na druhém místě, byla super. Simoně samozřejmě také gratulujeme.

         

O titul BOB bojovali nejlepší mladí s tituly Awa-Skar a Awa-Skar-mo, nejlěpší dospělý s tituly Skar a Skar-mo a nejlepší veteráni. Titul BOB poprávu získala fenka Ta-ra-ni Lamleh von Nama-schu. Nejlepším psem (BOS) se stal mladý pes Notorius Nadis Lamleh von der Lobenbreite. Paní rozhodčí oběma vítězů přivezla osobní dárek - plyšové soby, pro fenku s červeným oblečkem a pro psa s modrým. Bylo to velmi milé. A pak už následovalo jen fotografování a velké gratulace oběma vítězným psům.

        

Postupně se sbalili všichni přítomní s Čech a Slovenska, až jsme tam zůstali sami. A protože Manuela šla s Notoriusem do závěrečných soutěží, rozhodli jsme se zůstat a fandit. A to byl další moment, kdy se mi organizace nelíbila. Závěrečné soutěže mi přišly spíš jako komedie. Jediné, kdo to bral vážně byly paní rozhodčí a o každém vítězi dlouho diskutovaly a plemeno, které neposuzovaly pečlivě prohlížely. Z tibeťáků byl úspěšný mladý pes Notorius Nadis Lamleh von der Lobenbreite, který získal titul BIS Junior. Vítězem výstavy se stala nádherná tibetská doga, ačkoli jsem Ta-ra-ni držela pěsti, co se dalo :o)

  
Notorius Nadis Lamleh von der Lobenbreite Manuela Neum, B´Thami Lamleh Legs-Smon, já
      

Mezitím začalo pršet a tak jsme se se všemi zbylými rozloučili a rychle jsme zapakovali věci do auta a tradá domů. Po zážitcích z Německa, kde jsme měli možnost vidět podstatně více psů, byla i tato výstava velmi příjemná a byla jsem ráda, že jsme vyrazili. Cesta byla také bezproblémová a zážitky z příjemně prožitého dne pokračovali u Bucků, kde jsme s Danym zůstali do druhého dne, abychom se podělili o zážitky i s pánem domu....

Co mě potěšilo nejvíc, že se Thamík moc líbil, hlavně Manuele. Když jsem se loučila se známou německou chovatelkou paní Anke Peine, i ona mi štěňata pochválila (Shalunku viděla v Německu), řekla mi, že se jí moc líbí, že se povedla. Z toho mám radost a doufám, že i dál se budou vyvíjet k radosti a spokojenosti nejen mé, ale hlavně jejich majitelů Anette a Toma Ohmanových a Jarky a Jiříhoi Buckových. A třeba se s nimi pochlubíme na nějaké podobné výstavě