Něco o nás

  
     
Jsme malá chovatelská stanice tibetských teriérů na severu Čech. Naše stanice má registrovaný název Legs-Smon, což znamená v překladu "Požehnání". Tento název jsem zvolila proto, že díky své povaze jsou tibeťáci opravdovým požehnáním. Alespoň ti naši pro nás. Jsme členy Tibetan Terrier Clubu ČR, z.s. jediného klubu sdružující chovatele TT v Čechách.
   
Žijeme v Litvínově, v bytě ve staré cihlové zástavbě. Moji tibetští teriéři obývají byt s námi a sdílí i naše zájmy. Jsou spolehlivými  partnery nejen na koukání na televizi, drbání na hlavě, procházky do okolí a grilování (to je zejména jejich oblíbená činnost), ale jsou také způsobnými psy výletními a návštěvními. Jsou to zkrátka a dobře tibetští teriéři se všemi jejich dobrými vlastnostmi.

   

   S tibeťáky žijeme od roku 1996, kdy se k nám nastěhoval náš první chlupatec Dany. V roce 2001 rozšířila smečku Utka, která přiletěla jako výstavní a chovatelská posila z USA. Od roku 2003 se věnujeme aktivně chovu. Aktivně proto, že mě vše okolo chovu opravdu zajímá, sleduju chov tibetských teriérů v celém světě a snažím se od zkušených chovatelů získávat co nejvíce znalostí. Co se týče vlastních odchovů, máme štěńata jednou za čas, a protože to bereme jako radost a koníčka, snažíme se o naše štěňata starat vzorně nejen po stránce zdraví a dobré výživy, ale zejména socializace. Baví mě sledovat, jak se každé štěňátko vyvíjí, jak se formuje jeho povaha. Snažíme se jim dát vše, co jsem v průběhu let načerpala. Snažím se o to, aby naše rodokmeny našly uplatnění v chovu, ale co je pro mě podstatné, aby naše štěňata našla opravdu dobré domovy plné lásky a pochopení. Proto jsem s většinou majitelů našich odchovů v kontaktu (z některých se stali naši rodinní přátelé) a vždy, když je třeba, jsem ochotna přispět radou či pomocí.

Tolik o mě a teď krátce o tom, jak se postupně náš život plnil radostí s jednotlivými chlupáči:

Ch. Antao Smon-Lam "Dany" ... jinak taky můj milovaný Bédíšek ... byl můj první tibeťák a pes vůbec. Dany byl bílý pes s černými znaky, statný, krásného typu, srst měl kvalitní a hustou. V jeho případě jsem měla víc štěstí než rozumu, když jsem si ho pořizovala :o)
Jeho rodiče i prarodiče byly výstavně úspěšní, kvalitní psi. Dany byl také úspěšný na výstavách, získal mnoho titulů, ale především to byl prima kamarád a můj neohrožený bodyguard. Na jaře roku 2012 v jeho 16,5 letech jsme se s ním museli rozloučit. Po několika mozkových příhodách a problémech se srdíčkem ho jeho organismus začal zrazovat, a tak byl čas mému neohroženému kamarádovi říct sbohem.
Bylo to velmi těžké, ale věřím, že se mu s námi líbilo a že se nám někdy vrátí.
 
   
V únoru 2001 nám do smečky přibyla nová členka C.I.B., MultiCh. Dscho Utra U-ti (U-ti je tibetsky perla). Pochází ze známé stanice paní Anette Ohman (Palmer)  z USA. U-ti byla americký lamleh, to je linie založená výhradně na psech dovezených z Tibetu. Její otec  Am. Ch. Ka Ta Ya's Nekorra of Copenhagen pochází z chovu Anni Skytte z Dánska a její matka Dscho Utra Rag Gi Thugs Kar z chovu Anette. U-ti byla také úspěšná na výstavách, ale hlavně byla naše velké sluníčko. Její potomci jsou stejně temperamentní jako ona a mají skvělou povahu a jsou svým pánům skvělými společníky. Utka byla opravdu výjimečný pes, měla úžasnou asertivní povahu a my jsme s ní užili spoustu zábavy. Občas se zapomněla někde v lese, občas trpěla hlouchotou, ale vždy byla připravená se přijít pomazlíkovat :o) Lepší základ chovu v mé stanici jsem si přát nemohla a i když Utka neměla početné vrhy, vždycky všechno zvládala levou zadní a byla skvělá máma.
Utinka už bohužel také není s námi, v lednu 2015 se rozhodla, že její cesta s námi je u konce. Zůstalo po ní (stejně jako po Danym) prázdné místo, ale máme to štěstí, že máme doma dvě její dcery a dvě vnučky.
Utinka byla a navždy zůstane moje "pincezna" :o))
... a taky čekáme, až se nám vrátí ...
     
V roce 2003 jsme s U-ti naplánovali její první vrh. Jako tatínka jsme s Anette vybraly Ch. Silveridge Golden Parson "Phillip", pocházející z anglického chovu paní Margaret Cooper Tedd. Phillip nám učaroval svou nádhernou povahou. Narodilo se nám pouze jedno štěňátko C.I.B., MultiCh. A´Naya Lamleh Legs-Smon "Any". Podědila po svých rodičích jen ty nejúžasnější vlastnosti a tak rodinná rada (moje máti) rozhodla, že se nikam stěhovat nebude. Anda odchovala dvoje štěňata, která mají stejně pohodovou povahu jako ona a dělají radost svým smečkám. Any vždy byla moje výstavní star, výstavy jí bavily dlouho do veteránského věku. Její věk jí neubral na šarmu a temperamentu a vystavování ve třídě veteránů nás obě nesmírně těšilo. Na její věk by to naše pometlo nikdo nehádal a tak sklízela od rozhodčích velké pochvaly (a my taky :o) V roce 2017 jsme se rozhodli, že už Anynka s výstavami končí, protože si své odběhala a tak s námi už bude jen čas od času jezdit, jak jen to půjde, jako týmová podpora. Any už špatně vidí a slyší, ale jakoukoli tašku, batoh či košík najde spolehlivě, aby mohla provést podrobnou inspekci, zda uvnitř není čistě náhodou něco poživatelného .. ano, stále krade spolehlivě :o)
   
Na jaře 2007 se v naší chovatelské stanici narodila fenka po mém vysněném, bílo-sobolím psovi z Anglie Silgarhi Oberon "Otis". Otis byl velmi milý, elegantní pes. Typ Silgarhi psů mám ráda pro jejich eleganci, milý výraz, výrazný pohyb plný energie a hrdé nesení hlavy.  A takový byl nejen Otis, ale i jeho potomci. A když se narodila jedna černá múra, bylo téměř okamžitě rozhodnuto, že zůstane s námi. A tak řady naší smečky rozšířilo naše sebevědomé, milé sluníčko C.I.B., MultiCh. D´Yusha Lamleh Legs-Smon "Yusha". Po smrti Utky Yusha převzala její šéfovství a začala k naší nesmírné radosti "utkovatět" :o)
Yusha byla velmi úspěšná na výstavách, i když výstavy nemiluje tolik jako Anynka. S postupem času výstavy bojkotuje :o), ale i tak zůstává můj velký mazel. Samozřejmě je ode mě značně rozmazlená ... to uznávám :o)  Do výstavních kruhů už zavítá sporadicky ve třídě čestné nebo veteránů a její výsledky nejsou špatné.
Yusha byla vždy naprosto vzornou maminou, která se dokáže nejen o své děti postarat, ale hlavně je umí i vychovat.
    
V roce 2012 nám Ježíšek nadělil další členku smečky Jang-mu Lamleh Legs-Smon "Jany". Jany je dcerou naší Yushy a anglického psa ze známé chovatelské stanice Silgarhi. En.Ch. Silgarhi Fergus je krásný, šarmantní anglický gentleman se skvělou, milou povahu, ale taky krásným exteriérem.
Janča je trdlo, tváří se jako hloupý pes, ale rozhodně hloupá není. Téměř nic nevymýšlí, jen se přidá k lumpárnám, které vymyslí někdo jiný (většinou Kerry nebo příležitostně naše důchodkyně Anda). Ale někdy velmi překvapí, jak má pod čepicí :o) A taky je Anynce pěčovatelkou, venku jí hlídá, protože Anda už špatně vidí a slyší.  A protože ne vždy se všechno zadaří, jak si člověk představuje, Janča není ani hvězdou výstavních kruhů, ani nebude mít nikdy štěňátka. Jany je prostě rodinný pes a my jí tak milujeme, protože je opravdu krásná a milá a je to je velký mazel.

 

   
Nejmladší členka naší smečky C.I.B, MultiCh. Karuna Lamleh Legs-Smon "Kerry" je také dcerou naší Yushy a anglického psa ze známé chovatelské stanice Gulgates. Kerry je velmi chytrá, baví ji přemýšlet a pracovat, ale taky vymýšlet ptákoviny, v tom téměř dohání Anynku ... prostě se taky narodila pro šatlavu - krade (dědictví po babičce Utce :o))
Kerry je také velmi úspěšná na výstavách, velmi záhy dokončila šampionáty několika zemí a mezinárodního šampiona krásy a kráčí tak ve šlépějích své maminy Yushy (jen paničku už tolik nebaví jezdit po výstavách). V roce 2016 přivedla na svět svůj první vrh osmi potomků, čímž nás pěkně zaměstnala :o) Ale i její potomci jsou velmi chytří, aktivní tibeťáci.
Kerry má úžasnou milou a nekonfliktní povahu, je to mazel ... prostě skvělý rodinný pes.
   
 

 

Tato stránka byla naposledy aktualizována:     24.02.2019 14:59