Něco o nás

  
     
Jsme malá chovatelská stanice tibetských teriérů na severu Čech. Naše stanice má registrován název Legs-Smon. Znamená to v překladu "Požehnání". Tento název jsem zvolila proto, že si myslím, že díky své povaze jsou tibeťáci opravdovým požehnáním. Alespoň ti naši pro nás. Jsme členy Tibetan Terrier Clubu ČR, jediného klubu sdružující chovatele TT v Čechách.
   
Žijeme v Litvínově, v bytě ve staré cihlové zástavbě. Moji tibetští teriéři obývají byt s námi a sdílí i naše zájmy. Jsou spolehlivými   partnery nejen na koukání na televizi, drbání na hlavě a procházky do okolí, grilování,  ale jsou také způsobnými psy výletními a návštěvními. Jsou to zkrátka a dobře tibetští teriéři se všemi jejich dobrými vlastnostmi.
  
Ch. Antao Smon-Lam "Dany" ... jinak taky můj milovaný Bédíšek ... byl můj první tibeťák a pes vůbec. Dany byl bílý pes s černými znaky, statný, krásného typu, srst měl kvalitní a hustou. V jeho případě jsem měla víc štěstí než rozumu, když jsem si ho pořizovala :o)
Jeho rodiče i prarodiče byly výstavně úspěšní, kvalitní psi. Byl také úspěšný na výstavách, získal mnoho titulů, ale především to byl prima kamarád a můj neohrožený bodyguard. Na jaře roku 2012 v jeho 16,5 letech jsme se s ním museli rozloučit. Po několika mozkových příhodách a problémech se srdíčkem ho jeho organismus začal zrazovat a tak byl čas tomu mému neohroženému kamarádovi říct sbohem.
Bylo to velmi těžké, ale věřím, že se mu s námi líbilo a že se k nám někdy vrátí.
 
   
V únoru 2001 nám do smečky přibyla nová členka C.I.B., MultiCh. Dscho Utra U-ti (U-ti je tibetsky perla). Pochází ze známé stanice paní Anette Ohman (Palmer)  z USA. U-ti byla americký lamleh, to je linie založená výhradně na psech dovezených z Tibetu. Její otec  Am. Ch. Ka Ta Ya's Nekorra of Copenhagen pochází z chovu Anni Skytte z Dánska a její matka Dscho Utra Rag Gi Thugs Kar z chovu Anette. U-ti byla také úspěšná na výstavách, ale hlavně byla naše velké sluníčko. Její potomci jsou stejně temperamentní jako ona a mají skvělou povahu a jsou svým pánům skvělými společníky. Utinka už bohužel také není s námi, v lednu 2015 se rozhodla, že její cesta s námi je u konce. Zůstalo po ní (stejně jako po Danym) prázdné místo, ale máme to štěstí, že máme doma dvě její dcery a dvě vnučky.
Utinka byla a navždy zůstane moje "pincezna" :o))
     
V roce 2003 jsme s U-ti naplánovali její první vrh. Jako tatínka jsme s Anette vybraly Ch. Silveridge Golden Parson "Phillip", pocházející z anglického chovu paní Margaret Cooper Tedd. Phillip nám učaroval svou nádhernou povahou. Narodilo se nám pouze jedno štěňátko C.I.B., MultiCh. A´Naya Lamleh Legs-Smon "Any". Podědila po svých rodičích jen ty nejúžasnější vlastnosti a tak rodinná rada (moje máti) rozhodla, že se nikam stěhovat nebude. Anda odchovala dvoje štěňata, která mají stejně pohodovou povahu jako ona a dělají radost svým smečkám. Any vždy byla moje výstavní star, výstavy jí bavily dlouho do veteránského věku. Její věk jí neubral na šarmu a temperamentu a tak se už jen čas od času ukazujeme ve třídě veteránů, což nás obě nesmírně těší. Na její věk by to naše pometlo nikdo nehádal a tak sklízí od rozhodčích velké pochvaly (a my taky :o)
   
Na jaře 2007 se v naší chovatelské stanici narodila fenka po mém vysněném, bílo-sobolím psovi z Anglie Silgarhi Oberon "Otis". Otis byl velmi milý, elegantní pes. Typ Silgarhi psů mám velmi ráda pro jejich eleganci, milý výraz, výrazný pohyb plný energie a hrdé nesení hlavy.  A takový je nejen Otis, ale i jeho potomci. A když se narodila jedna černá múra, bylo téměř okamžitě rozhodnuto, že zůstane s námi. A tak řady naší smečky rozšířilo naše sebevědomé, milé sluníčko C.I.B., MultiCh. D´Yusha Lamleh Legs-Smon "Yusha". Po smrti Utky Yusha převzala její šéfovství a začala k naší nesmírné radosti "utkovatět" :o)
Yusha byla velmi úspěšná na výstavách, i když výstavy nemiluje tolik jako Anynka. S postupem času mi výstavy bojkotuje :o), ale i tak zůstává můj velký mazel ... samozřejmě je ode mě značně rozmazlená ... to uznávám :o)  Do výstavních kruhů už zavítá sporadicky ve třídě čestné nebo veteránů.
Yusha byla vždy naprosto vzornou maminou, která se dokáže nejen o své děti postarat, ale hlavně je umí i vychovávat.
    
V roce 2012 nám Ježíšek nadělil další členku smečky Jang-mu Lamleh Legs-Smon "Jany". Jany je dcerou naší Yushy a anglického psa ze známé chovatelské stanice Silgarhi. En.Ch. Silgarhi Fergus je krásný, šarmantní anglický gentleman se skvělou, milou povahu, ale taky krásným exteriérem.
Janča je naše trdlo, tváří se jako hloupý pes, ale rozhodně hloupá není. Většinou nic nevymýšlí a jen se přidá k lumpárnám, které vymyslí někdo jiný (většinou Kerry nebo příležitostně naše důchodkyně Anda). Ale někdy nás velmi překvapí, jak má pod čepicí :o) A taky je Anynce pěčovatelkou, venku jí hlídá, protože Anda už špatně vidí a slyší.  A protože ne vždy se všechno zadaří, jak si člověk představuje, Janča není ani hvězda výstavních kruhů ani nebude mít nikdy štěňátka, ale je  rodinný pes a my jí tak milujeme, protože je krásná a taky je velký mazel.

 

   
Nejmladší členka naší smečky GCh. Karuna Lamleh Legs-Smon "Kerry" je také dcerou naší Yushy a anglického psa ze známé chovatelské stanice Gulgates. Kerry je velmi chytrá, baví ji přemýšlet a pracovat, ale taky vymýšlet ptákoviny, v tom téměř dohání Anynku ... a taky se narodila pro šatlavu - krade (dědictví po babičce Utce :o))
Kerry je také velmi úspěšná na výstavách a už se jí podařilo přivést na svět její první vrh osmi potomků, čímž nás zaměstnala na pěkně dlouhou dobu :o)
Kerry má úžasnou milou a nekonfliktní povahu, je to mazel ... prostě skvělý rodinný pes.
   
 

 

Tato stránka byla naposledy aktualizována:     09.04.2017 18:26