Něco o nás

  
     
Jsme malá chovatelská stanice tibetských teriérů na severu Čech. Naše stanice má registrovaný název Legs-Smon, což znamená v překladu "Požehnání". Tento název jsem zvolila proto, že díky své povaze jsou tibeťáci opravdovým požehnáním.  Jsme členy Tibetan Terrier Clubu ČR, z.s. jediného klubu sdružující chovatele TT v Čechách.
   
Žijeme v Litvínově, v bytě ve staré cihlové zástavbě. Naši tibetští teriéři obývají byt s námi a sdílí i naše zájmy. Jsou spolehlivými  partnery nejen na koukání na televizi, drbání na hlavě, procházky do okolí a grilování (to je zejména jejich oblíbená činnost), ale jsou také způsobnými psy výletními a návštěvními. Jsou to zkrátka a dobře tibetští teriéři se všemi jejich dobrými vlastnostmi.

   

   S tibeťáky žijeme od roku 1996, kdy se k nám nastěhoval náš první tibeťák Dany. V roce 2001 rozšířila smečku Utka, která přiletěla jako výstavní a chovatelská posila z USA. Od roku 2003 se věnujeme aktivně chovu. Aktivně proto, že mě vše okolo chovu opravdu zajímá, sleduju chov tibetských teriérů v celém světě a snažím se od zkušených chovatelů získávat co nejvíce znalostí. Co se týče vlastních odchovů, máme štěńata jednou za čas, a protože to bereme jako radost a koníčka, snažíme se o naše štěňata starat vzorně nejen po stránce zdraví a dobré výživy, ale zejména socializace. Baví mě sledovat, jak se každé štěňátko vyvíjí, jak se formuje jeho povaha. Snažím se jim dát vše, co jsem v průběhu let načerpala. Mám radost, pokud naše rodokmeny najsou uplatnění v dalším chovu, ale co je pro mě podstatné, aby naše štěňata našla opravdu dobré domovy plné lásky a pochopení. S většinou majitelů našich odchovů jsem v kontaktu (z některých se stali naši rodinní přátelé) a vždy, když je třeba, jsem ochotna přispět radou či pomocí.

Tolik o mě a teď krátce o tom, jak se postupně náš život plnil radostí s jednotlivými chlupáči:

Ch. Antao Smon-Lam "Dany" ... jinak taky můj milovaný Bédíšek, Bedřich či "hlava placatá :-) ... byl můj první tibeťák a pes vůbec. Dany byl statný pes krásného typu, srst měl velmi kvalitní a hustou. V jeho případě jsem měla víc štěstí než rozumu, když jsem si ho pořizovala. Na něm jsem se učila jak na tibeťáky a péči o ně :o)
Jeho rodiče i prarodiče byly výstavně úspěšní, kvalitní psi. Dany byl také úspěšný na výstavách, získal mnoho titulů, ale především to byl prima kamarád a můj neohrožený bodyguard. Na jaře roku 2012 v jeho 16,5 letech jsme se s ním museli rozloučit. Po několika mozkových příhodách a problémech se srdíčkem ho jeho organismus začal zrazovat, a tak byl čas mému neohroženému kamarádovi říct sbohem.
Bylo to velmi těžké, ale věřím, že se mu s námi líbilo a že se nám někdy vrátí.
 
   
V únoru 2001 nám do smečky přibyla nová členka C.I.B., MultiCh. Dscho Utra U-ti (U-ti je tibetsky perla). Pochází ze známé stanice paní Anette Ohman z USA. U-ti byla americký lamleh, což je linie založená výhradně na psech dovezených z Tibetu. Její otec  Am. Ch. Ka Ta Ya's Nekorra of Copenhagen pochází z chovu Anni Skytte z Dánska a její matka Dscho Utra Rag Gi Thugs Kar z chovu Anette. U-ti byla také úspěšná na výstavách, ale hlavně byla naše velké sluníčko. Utka byla opravdu výjimečný pes, měla úžasnou asertivní povahu a my jsme s ní užili spoustu zábavy. Občas se zapomněla někde v lese, občas trpěla hlouchotou, ale vždy byla připravená se přijít pomazlíkovat :o) Lepší základ chovu jsem si přát nemohla. I když Utka neměla početné vrhy, vždycky všechno zvládala levou zadní a byla skvělá máma.
Utinka už bohužel také není s námi, v lednu 2015 se rozhodla, že její cesta s námi je u konce. Zůstalo po ní (stejně jako po Danym) prázdné místo, ale máme to štěstí, že máme doma její úžasné pokračovatelky.
Utinka byla a navždy zůstane moje "pincezna" :o))
... a taky čekáme, až se nám vrátí ...
     
V roce 2003 jsme s U-ti naplánovali její první vrh. Jako tatínka jsme s Anette vybraly Ch. Silveridge Golden Parson "Phillip", pocházející z anglického chovu paní Margaret Cooper Tedd. Phillip nám učaroval svou nádhernou povahou. Narodilo se nám pouze jedno štěňátko C.I.B., MultiCh. A´Naya Lamleh Legs-Smon "Any". Podědila po svých rodičích jen ty nejúžasnější vlastnosti a tak rodinná rada (moje máti) rozhodla, že se nikam stěhovat nebude. Anda odchovala dvoje štěňata se stejně temperamentní a pohodovou povahu. Any vždy byla moje výstavní star, výstavy jí bavily dlouho do veteránského věku. Její věk jí neubral na šarmu a temperamentu a vystavování ve třídě veteránů nás obě nesmírně těšilo. Její věk by jí nikdo nehádal a tak sklízela od rozhodčích velké pochvaly :o) Any se dožila hodně vysokého věku a přestože už špatně viděla a slyšela, jakoukoli tašku, batoh či košík našla spolehlivě, aby mohla provést podrobnou inspekci, zda uvnitř není čistě náhodou něco poživatelného :o) Anda byla obrovská bojovnice, ale přesto jsme se sní museli rozloučit v téměř 18 letech.
Zůstalo po ní prázdné místo, ale co nás těší, že po světě běhají její vnoučata, která doufejme budou dělat svým panečkům radost dlouho jako nám Anynka.
   
Na jaře 2007 se v naší chovatelské stanici narodila fenka po mém vysněném, bílo-sobolím psovi z Anglie Silgarhi Oberon "Otis". Otis byl velmi milý, elegantní pes. Typ Silgarhi psů mám ráda pro jejich eleganci, milý výraz, výrazný pohyb plný energie a hrdé nesení hlavy.  A takový byl nejen Otis, ale i jeho potomci. A když se narodila jedna černá múra, bylo téměř okamžitě rozhodnuto, že zůstane s námi. A tak řady naší smečky rozšířilo naše sebevědomé, milé sluníčko C.I.B., MultiCh. D´Yusha Lamleh Legs-Smon "Yusha". Po smrti Utky Yusha převzala její šéfovství a začala k naší nesmírné radosti "utkovatět" :o)
Yusha byla velmi úspěšná na výstavách, i když výstavy nemilovala tolik jako Anynka a postupem času je začala bojkotovat :o)Yusha je ode mě značně rozmazlená ... to uznávám :o) 
Yusha byla vždy naprosto vzornou maminou, která se dokáže nejen o své děti postarat, ale hlavně je umí i vychovat.
Teď si užívá veteránského klidu, nikdo jí do ničeho netlačí ... jen kdybychom jí dávali dost najíst, my jí totiž strašně šidíme :-)))
    
V roce 2012 nám Ježíšek nadělil další členku smečky Ch. Jang-mu Lamleh Legs-Smon "Jany". Jany je dcerou naší Yushy a anglického psa ze známé chovatelské stanice Silgarhi. En.Ch. Silgarhi Fergus je krásný, šarmantní anglický gentleman se skvělou, milou povahu, ale taky krásným exteriérem.
Janča je trdlo, tváří se jako hloupý pes, ale rozhodně hloupá není. Téměř nic nevymýšlí, jen se přidá k lumpárnám, které vymyslí někdo jiný. Ale někdy velmi překvapí, jak má pod čepicí :o) Byla vzornou pěčovatelkou Andě, venku jí hlídala, když Anda začala špatně vidět a slyšet.  A protože ne vždy se všechno zadaří, jak si člověk představuje, Janča není ani hvězdou výstavních kruhů, ani nebude mít nikdy štěňátka. Jany je prostě rodinný pes a my jí tak milujeme, protože je opravdu krásná a milá a je to je velký mazel. Přsto nám to nedalo a přes nechuť k výstavám v mladém věku jsme jí později do výstavních kruhů vytáhli. A Janča překvapila a velmi rychle se jí podařilo získat titul Český a klubový šampion a Český veterán šampion ... a mě její občasné výstavní účasti motivují jí udržet v srsti a být krásnou ;-)

 

   
Další členka naší smečky C.I.B, MultiCh. Karuna Lamleh Legs-Smon "Kerry" je také dcerou naší Yushy a anglického psa ze známé chovatelské stanice Gulgates. Kerry je velmi chytrá, baví ji přemýšlet a pracovat, ale taky vymýšlet ptákoviny, v tom téměř dohnala Anynku ... prostě se taky narodila pro šatlavu - kromě jiného krade (dědictví po babičce Utce :o))
Kerry je také velmi úspěšná na výstavách, velmi záhy dokončila šampionáty několika zemí a mezinárodního šampiona krásy a kráčí tak ve šlépějích své maminy Yushy (jen paničku už tolik nebaví jezdit po výstavách). V roce 2016 a 2019 přivedla na svět svůj první vrh osmi potomků, čímž nás pěkně zaměstnala :o) Její potomci jsou velmi chytří, aktivní tibeťáci. V roce 2020 jsme naplánovali její další vrh inseminací mraženým spermatem se psem z našeho druhého vrhu ... úspěšně se narodila 3 štěňátka a její dcera rozšířila naši smečku.
Kerry má úžasnou milou a nekonfliktní povahu, je to mazel ... prostě skvělý rodinný pes.
   
Nejmladší JCh. Nyinche Lamleh Legs-Smon "Otka" je dcerou naší Kerry a pejska z našeho druhého vrhu Ch. B´Thami Lamleh Legs-Smon. Thamík se narodil u nás naší úžasné Utce a psovi ze známé anglické chovatelské stanici Silgarhi - chov. S.J. a P.J. Cross. Thamíkův otec Silgarhi Calidassa dával velmi pěkné potomky a ne jinak tomu bylo u nás. Thamík byl moc krásný pes a měl velmi milou a přátelskou povahu. Plánovala jsem sice, že se nám vrátí malá černá Utka, ale i když se tak nestalo, Otka podědila aspoň podobné jméno, po taťkovi Thamíkovi rychlost a chytrá a šikovná je víc jak mamina Kerry:o)
Otka měla výstavní rozjezd poznamenaný covidem a tak jakmile to šlo, hned jsme začali trénovat. Podařilo se jí zatím získat titul Český Junior šampion, ale doufáme, že se nám i nadále bude dařit. Je moc hezká a krásně se předvádí.
Kromě toho je to muchlovací a hubičkovací pes :-)

Tato stránka byla naposledy aktualizována:     06.04.2022 13:49