HELFENBURK

zřícenina gotického hradu (Úštěk)

29/09/2005

Využila jsem státního svátku a na další dny jsem si naplánovala úklidovou dovolenou. A protože se znám a vím, že mě úklid příliš neuspokojuje, rozhodla jsem se alespoň jeden den někam vyrazit na výlet. Eva Holanová se nenechala dlouho přemlouvat, a tak kolega dostal úkol - najít nějaké zajímavé místo na půli cesty mezi Litvínovem a Mladou Boleslaví, kam by se dalo dojít pěšky a vyrazit tam s psiskama. A jeho volba byla jasná - zřícenina středověkého hradu Helfenburk u Úštěku (kousek za Litoměřicemi). Evě jsem poslala odkaz (http://hrady.dejiny.cz/helfenburkLT/), jí se to taky zalíbilo a bylo domluveno.

Ve čtvrtek ráno mě budilo bubnování deště na střechu. To jsem byla pěkně otrávená, protože jsem se těšila. Za chvíli volala Eva, že výlet rušíme. Ale když u nás vysvitlo sluníčko, myšlenky na výlet jsem se nechtěla vzdát ... prostě když si něco vezmu do hlavy, ani párem volů nic nezmůžou :o))) Takže jsme se nakonec sešly v Úštěku u pumpy. A jak jinak, začalo lít jako z konve.

Vydaly jsme se směr Rašovice. Docela dobře jsme to našly, až na konci cesty, když jsem najela přes zákaz vjezdu do lesa mi bylo jasné, že tudy cesta nevede. Naštěstí nás tam lapili lesáci, kteří nám vysvětlili, kde máme nechat auta a jít pěšky, protože cesta k hradu bude blátitá a neradi by se pro nás za chvíli vraceli a tahali nás z bahna :o))) Rády jsme uposlechly, vždyť přeci vyrážíme na procházku.
Holky vystoupily z auta rovnou do louže a mě byla jasné, jak to dopadne. Cesta necesta, dostihy po posečeném poli jsou přeci o moc lepší zábava. Aj´linka šla jako průzkumná jednotka vpředu, Any s Ashar pořádaly hony po poli a Utka po cestě otrhávala trávu. Všechny do jedné byly během chvíle jako čuníci a my hned vzápětí.
Ovšem, že to stálo za to, můžete sami vidět na fotkách. Určitě tam někdy vyrazíme znova, ale až bude lepší počasí, abychom mohli hrad celý prozkoumat. Bylo dost mokro a šplhat po kamenech a dřevěných kluzkých schodech jsme se přeci jen bály. Z hradu jsme se vrátily do Úštěku, kde jsme si daly čajík a večeři a vyrazily každá svým směrem. Evě a jejím holkám děkuji za společnost, bylo to moc prima a těším se na nějakou další výpravu.